Kilka słów o liście motywacyjnym

Napisz dobry list motywacyjny

List motywacyjny to istotne dopełnienie curriculum vitae, które za często traktujemy zbyt lekko. To również znakomite podsumowanie tego co zamieściliśmy w swoim życiorysie. List motywacyjny ma na celu odpowiedzieć na kluczowe pytanie dlaczego to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko i jak bardzo nadajesz się do tej pracy. Służy podkreśleniu twojej chęci i motywacji do pracy, naszkicowaniu celów zawodowych (najlepiej pokrywających się z interesem firmy), przypomnieniu posiadanych umiejętności i uwypukleniu osiągnięć ważnych z punktu widzenia przyszłego pracodawcy i specyfiki nowego zajęcia.

Stworzenie dobrego listu motywacyjnego zajmuje czas i wymaga porządnego przemyślenia jak i co napisać. Warto pamiętać, że to właśnie ten dokument aplikacyjny może okazać się decydujący i przesądzić o zaproszeniu na rozmowę o pracę. Jeśli w ogłoszeniu jest mowa o konieczności dostarczenia listu motywacyjnego należy go bezwzględnie dostarczyć. W przeciwnym razie twoja aplikacja będzie niekompletna i zostanie zignorowana przez dział rekrutacji. Wybrakowana aplikacja źle świadczy o tobie. Skoro nie dosłałeś wymaganego kompletu to oznacza, że albo nie potrafiłeś sobie poradzić z napisaniem listu albo się tobie po prostu nie chciało tego zrobić.

Nawet kiedy pracodawca nie wymaga od ciebie listu motywacyjnego i tak opłaca się go stworzyć i dostarczyć. Dlaczego? Ponieważ to znakomita okazja do zaprezentowania swojej kandydatury w inny sposób niż w CV, do przekonania rekruterów do siebie, do powiedzenia czegoś więcej niż fakty zawarte w życiorysie zawodowym. Być może właśnie twoje LM da ci przewagę nad innymi kandydatami, którzy nie zadali sobie trudu napisania czegoś więcej, od siebie. List motywacyjny to szansa, której nie wolno zmarnować.

Zanim zabierzesz się za list motywacyjny:

 • zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem o pracę i przedstawioną ofertą
 • postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji o firmie, w której starasz się o pracę lub, jeśli rekrutacją prowadzi zewnętrzna agencja, zbierz dane o branży, w której funkcjonuje przyszły pracodawca i zadaniach na stanowisku, na które zgłaszasz swoją kandydaturę
 • przeanalizuj swoje aktualne doświadczenie zawodowe pod kątem jego przydatności u nowego pracodawcy
 • zastanów się nad swoimi pasjami zawodowymi. Możesz akurat twoje zainteresowania i znajomość różnych tematów będą przydatne w nowym miejscu pracy. Może to właśnie będzie twój as w rękawie.
 • przyjrzyj się swoim kompetencjom, kwalifikacjom, zdolnościom i cechom charakteru z perspektywy zatrudniającego. Jak bardzo przydadzą się tobie w nowej roli?
 • wylistuj cele zawodowe, w bliższej i dalszej perspektywie, zbieżne z oferowanym stanowiskiem

Jak pisać i co pisać?

 1. Dobry list motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie. Dłuższe wcale nie znaczy lepsze w tym przypadku. Tu chodzi o konkrety, przemyślaną formę i treść. Musisz jak najlepiej zagospodarować i wykorzystać tę przestrzeń.
 2. Prawy górny róg listu motywacyjnego jest zawsze zarezerwowany dla wpisania miejscowości i daty, a poniżej adresata twojej aplikacji. Najlepiej podaj tutaj funkcję osoby, do której adresujesz dokument, np. Menedżer ds. Rekrutacji, oraz nazwę firmy i adres. Jeśli posiadasz dane personalne rekrutera, wpisz jego imię i nazwisko.
 3. Z lewej strony aplikacji umieszczasz swoje personalia: imię i nazwisko, adres do korespondencji, adres e-mail oraz telefon. To absolutnie niezbędne informacje chociażby dla szybkiego kontaktu z tobą w przyszłości. Ale także dzięki nim czytający kojarzy list motywacyjny z twoją osobą.
 4. Zacznij od zwrotu grzecznościowego 'Szanowni Państwo’. Jeśli wiesz kim jest osoba odpowiedzialna za proces rekrutacyjny wtedy będzie to 'Szanowna Pani’ lub 'Szanowny Panie’.
 5. Na samym początku czyli w pierwszym zdaniu aplikacji napisz na jakie ogłoszenie odpowiadasz i gdzie je znalazłeś. Powołaj się na numer referencyjny podany w zamieszczonym ogłoszeniu. Jest to ważne kiedy aplikujesz do dużej organizacji prowadzącej nabór na wiele różnych stanowisk do kilku działów.
 6. Teraz pora na główną część listu, w której tłumaczysz dlaczego aplikujesz na oferowane stanowisko (ponieważ jest ono zgodne z twoimi celami zawodowymi lub pokrywa się z zainteresowaniami). Tutaj powinieneś dowieść, że twoje dotychczasowe doświadczenie (pamiętaj o konkretach i faktach) będzie bardzo użyteczne w nowej roli zawodowej. W przypadku braku doświadczenia podkreśl swoją wielką chęć i motywację do podjęcia pracy w tej branży. Dodaj mocy swoim słowom wymieniając cechy charakteru, które przydadzą się w nowej rzeczywistości zawodowej. Nie bądź gołosłowny – przytocz przykłady.
 7. Na koniec wyraź wdzięczność za poświęconą uwagę, podkreśl swoją dyspozycyjność oraz chęć osobistego spotkania.

Jakie błędy najczęściej popełniamy piszą list motywacyjny:

 • Słowo w słowo kopiujemy znalezione w internecie wzory, które powinny stanowić jedynie inspirację oraz wskazówkę jak pisać.
 • Używamy nic nie znaczących frazesów czy ogólnych stwierdzeń bez dalszego uzasadnienia i przytaczania konkretów. „Uważam, że wniosę wkład w rozwój Państwa organizacji” to puste zdanie, które bez dalszego wyjaśnienia niczemu nie służy.
 • Wysyłamy ten sam dokument do wielu firm na różne stanowiska. Aplikacja musi być w 100% dopasowana do danej oferty pracy.
 • Powielamy treść curriculum vitae. List motywacyjny to przecież miejsce na umieszczenie tego co nie zmieściło się w CV, na zrobienie wrażenia na czytającym. Wyróżnij się wśród morza innych kontrkandydatów. Napisz o największym osiągnięciu, o niezwykłej motywacji i wartościowych cechach charakteru.
 • Zapominany o podaniu w LM podstawowych danych.
 • Przed wysłaniem listu nie sprawdzamy go po kątem błędów językowych.
 • Nasz list ma kompletnie niepraktyczną formę. Nie sil się na unikalność formy bo może się okazać, że aplikacja jest nieczytelna. Oryginalna czcionka nie będzie się wyświetlać na komputerze rekrutera, itp.
 • Podajemy prywatne informacje. Np.: o posiadanym kredycie czy niemożności znalezienia pracy od dłuższego czasu. Koniecznie zachowaj profesjonalny dystans. Takie szczegóły nie tylko są niestosowne w tej sytuacji, ale również stawiają ciebie w złym świetle.

Zobacz co mówi ekspert.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed