Pisanie CV Krok po Kroku

Jak pisać CV

Dobre curriculum vitae to klucz do sukcesu – do wyróżnienia się z tłumu i zdobycia pracy. Z jednej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi tego faktu, z drugiej wysyłamy do potencjalnego pracodawcy średniej jakości życiorysy. Kiedy do Działu Rekrutacji firmy spływają setki dokumentów aplikacyjnych, osoby odpowiedzialne za rekrutację czują presję i o tym czy przeczytają dany życiorys czy też nie decydują w ciągu kilku chwil, skanując wzrokiem CV-ki. Jeśli Twoja aplikacja ma przejrzystą strukturę i jest estetyczna (sformatowana przyjaźnie dla oka, ze zdjęciem, istotne dane widoczne na pierwszy rzut oka), na pewno przejdzie wstępną fazę wyboru kandydatów.

Życiorys musi być zwięzły i konkretny, powinien mieścić się na jednej lub, w przypadku dłuższej kariery zawodowej i bogatego doświadczenia, na dwóch stronach. Przejrzyste i proste w swej formie CV-ki są najskuteczniejsze. Ozdabianie aplikacji czy wyróżnianie w teście wybranych słów wcale nie jest dobrym pomysłem, a przede wszystkim nie przynosi żadnego efektu. W życiorysie zawsze muszą się znaleźć dane osobowe (tj.: imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy), informacje na temat wykształcenia, znajomości języków obcych i doświadczenia zawodowego. To są kluczowe dla pracodawców dane dotyczące kandydata. Wykształcenie wylistuj od najświeższego do najstarszego. Uczelnia czy szkoła, którą skończyłeś ostatnio, powinna znaleźć się na samej górze listy. Tutaj podaj datę rozpoczęcia i zakończenia nauki, nazwę instytucji, wydział i kierunek. Możesz również wymienić specjalizację czy tematykę pracy magisterskiej. Przy językach obcych podaj stopień ich znajomości tak w mowie jak i w piśmie. Jeśli możesz pochwalić się ukończonymi kursami językowymi za granicą, to życiorys jest dobrym miejscem do tego. Pamiętaj, żeby podać nazwy certyfikatów, które świadczą o zdobytych umiejętnościach.

W identycznym porządku chronologicznym jak w przypadku wykształcenia, należy podawać przebieg kariery zawodowej, Ostatnie miejsca zatrudnienia powinno być wymienione najwyżej. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy, zajmowane stanowisko oraz zakres obowiązków. Najlepiej wypunktuj przy pomocy równoważników zdań to co konkretnie robiłeś w danej firmie. Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, podaj staże czy praktyki zawodowe, które masz na koncie. Możesz napisać czego nauczyły cię one lub jakie doświadczenie dzięki nim zdobyłeś. Tutaj możesz na przykład wymienić działalność w organizacjach studenckich. Aktywność, zaangażowanie i praca z innymi w imię wspólnego celu dobrze w wygląda w oczach potencjalnego pracodawcy.

Ważne jest, aby curriculum vitae w pewnym sensie pisać pod kątem tego co może pracodawca oczekiwać. Być może w nowej pracy jest wymagana jakaś konkretna umiejętność, którą niekoniecznie byś normalnie wymienił w życiorysie. Jeśli wygląda na to, że firma, do której wysyłasz swoją aplikację może wymagać specyficznych kwalifikacji od pracowników, koniecznie umieść ją w swoich dokumentach jeśli takie kompetencje są Twoim udziałem. Jeśli chodzi o kursy i szkolenia, to wylistuj te, które mają znaczenie dla charakteru pracy i stanowiska, na które kandydujesz. W życiorysie możesz wymienić swoje cechy charakteru czy umiejętności społeczne istotne dla pracy, o którą się starasz. Kiedy Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest niewielkie, warto zareklamować swoją kandydaturę właśnie w ten sposób, przedstawiając swoje atuty charakterologiczne i kompetencje. A co z hobby? Na pewno jest to jakiś pomysł na wyróżnienie się w tłumie innych aplikujących. Jeśli dysponujesz referencjami od poprzednich pracodawców, uczelni czy organizacji, w których działałeś, możesz wpisać tę informację w aplikacji i dodać, że na życzenie chętnie je dostarczysz.

Pamiętaj o zawarciu oświadczenia dotyczącego przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji na dole swojego życiorysu. No i już ostatni krok – dostarczenie CV pracodawcy. Najpopularniejszy kanał to poczta elektroniczna. Często bywa, że do ogłoszenia umieszczonego na portalu dedykowanym szukaniu pracy jest już gotowa aplikacja, w którą wystarczy wpisać swoje dane, załączyć zdjęcie oraz inne wymagane dokumenty. Niemniej doradzamy wykorzystanie wszystkich możliwych ścieżek dotarcia do pracodawcy, zarówno za pomocą e-maila jak i curriculum vitae online. Powodzenia!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed