
Wagę rozmowy kwalifikacyjnej docenia każdy z nas. To właśnie podczas niej pracodawca oceni naszą przydatność do pracy na danym stanowisku. Jak nie polec na rozmowie o pracę? Jak zrobić dobre wrażenie i nie spalić się z nerwów? To pytania, które nurtują każdego z nas. Przyjrzyjmy się bliżej całemu procesowi i zastanówmy się co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać spotkanie z potencjalnym pracodawcą i przekuć je w sukces. Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa – nie ma nic wspólnego ze spotkaniem zapoznawczym – jak niektórzy z nas myślą. Ma konkretny cel i utarty przebieg. To czas, w którym pracodawca musi oszacować kwalifikacje aplikanta pod kątem charakteru pracy i podjąć decyzję co do zatrudnienia.
Czasem ma miejsce seria spotkań z różnymi osobami, których zadaniem jest przetestowanie innych kompetencji. Rozmowa kwalifikacyjna to dla kandydata czas autoprezentacji i przekonania przyszłego pracodawcy do siebie. Można więc oczekiwać, że podczas takiej rozmowy będą zadawane pytania sprawdzające umiejętności i biegłość potencjalnych pracowników. Zależnie od stanowiska i badanych kwalifikacji, czas spotkania będzie różny, nawet do ponad godziny. Poza weryfikacją umiejętności, rekruterzy będą pytać szerzej o informacje zamieszczone w CV, na przykład o doświadczenie zawodowe i zakres obowiązków w poprzednich miejscach zatrudnienia. Dokonają analizy życiorysu i wyjaśnią wszelkie związane z nim niejasności lub poproszą o rozwinięcie niektórych wątków.
O co pytają rekruterzy? Najczęściej o sprawy zawodowe. W przypadku kiedy oferowana praca będzie wymagać elastyczności i dyspozycyjności, mogą paść pytania o sytuację rodzinną. Rzadko kiedy pracodawca indaguje o poglądy polityczne czy religijne. Można się natomiast spodziewać pytań o zainteresowania i, przede wszystkim, nasze plany zawodowe, rozwojowe oraz życiowe. Podsumujmy kwestie, które pracodawca może podnieść podczas rozmowy:
- ścieżka kariery zawodowej: miejsca pracy, stanowiska, zakres obowiązków i odpowiedzialności
- nasze osiągnięcia zawodowe i największe sukcesy
- dlaczego chcemy zmienić pracę
- jakiego wynagrodzenia oczekujemy
- kiedy możemy podjąć nową pracę
- przebieg edukacji
- jakie mamy plany zawodowe i życiowe, co chcemy osiągnąć w tych sferach.
Do rozmowy kwalifikacyjnej można się odpowiednio przygotować. W nielicznych przypadkach rekruterzy zadają zaskakujące pytania. Zazwyczaj naprawdę można przewidzieć przebieg rozmowy o pracę. Aby dobrze wypaść podczas takiego spotkania należy uświadomić sobie jakie kompetencje będą testowane i jakie kryteria poddawane wnikliwej analizie. Potem prześledzić swoją historię zawodową pod tym kątem. Jeśli pracodawca szuka sprawnego managera, zastanów się na jakie fakty ze swojej dotychczasowej kariery możesz się powołać, żeby dowieść swojej przydatności na to stanowisko. Wymień je podczas spotkania z pracodawcą. Jak najefektywniej przekazać takie informacje? Ty dostarczasz fakty ale nie wnioski, do tych powinien dojść rekruter. Kolejna sprawa – wynagrodzenie. To pytanie pojawi się zawsze. Specjaliści radzą tutaj strategię opartą na motywowaniu własnych wymagań finansowych obiektywnymi czynnikami zewnętrznymi, taki jak obecne wynagrodzenie czy płaca na rynku. Jak najlepiej odpowiadać na zadawane pytania? Szczerze, zgodnie z prawdą, koncentrując się na faktach i z chęcią do udzielania wyjaśnień.